Kommunale email-adresser

 

Nogle kommuner skjuler deres email-adresser

Portræt af Mikael Hertig

Mikael Hertig (c) april 2017

 

af Mikael Hertig

Det er vanskeligt at sende mail til alle landets kommuners  almindelige hovedpostkasser til emails. Det skyldes flere forhold. Jeg har i det mindste haft besvær med at finde sådan én. Så her er den.

En ny anledning til, at der puttes med dem er et påskud: Den nye persondataforordning skulle forhindre kommunen i at sende almindelige svar i almindelig mailkorrespondance til almindelige borgere.  Sådan for en sikkerheds skyld.

Det er forbundet med vanskeligheder at holde sådan en tabel opdateret. De fleste mailadresser skulle være valide ved denne artikels udgivelse 12. februar 2019.

Filen kan downloades som excel-ark her:  kommunekoderw

Kommunekode Kommunenavn email
101 København bif@kk.dk
147 Frederiksberg raadhuset@frederiksberg.dk
151 Ballerup borger@balk.dk
153 Brøndby brondby@brondby.dk
155 Dragør dragoer@dragoer.dk
157 Gentofte gentofte@gentofte.dk
159 Gladsaxe kommunen@gladsaxe.dk
161 Glostrup glostrup.kommune@glostrup.dk
163 Herlev herlev@herlev.dk
165 Albertslund albertslund@albertslund.dk
167 Hvidovre hvidovre@hvidovre.dk
169 Høje-Taastrup kommune@htk.dk
173 Lyngby-Taarbæk lyngby@ltk.dk
175 Rødovre rk@rk.dk
183 Ishøj ishojkommune@ishoj.dk
185 Tårnby kommune@taarnby.dk
187 Vallensbæk kommune@vallensbaek.dk
190 Furesø furesoe@furesoe.dk
201 Allerød kommunen@alleroed.dk
210 Fredensborg fredensborg@fredensborg.dk
210 Fredensborg fredensborg@fredensborg.dk
217 Helsingør mail@helsingor.dk
219 Hillerød hillerod@hillerod.dk
223 Hørsholm kommune@horsholm.dk
230 Rudersdal rudersdal@rudersdal.dk
240 Egedal kommune@egekom.dk
240 Egedal kommune@egekom.dk
250 Halsnæs mail@halsnaes.dk
253 Greve raadhus@greve.dk
259 Køge raadhus@koege.dk
260 Frederiksværk-Hundested mail@halsnaes.dk
265 Roskilde kommune@roskilde.dk
269 Solrød kommune@solrod.dk
270 Gribskov borgerservice@gribskov.dk
306 Odsherred kommune@odsherred.dk
316 Holbæk post@holb.dk
320 Faxe kommunen@faxekommune.dk
326 Kalundborg kalundborg@kalundborg.dk
329 Ringsted ringsted@ringsted.dk
336 Stevns stevns@stevns.dk
340 Sorø soroekom@soroe.dk
350 Lejre post@lejre.dk
360 Lolland lolland@lolland.dk
370 Næstved naestved@naestved.dk
376 Guldborgsund kommunen@guldborgsund.dk
390 Vordingborg post@vordingborg.dk
400 Bornholm post@brk.dk
410 Middelfart middelfart@middelfart.dk
420 Assens assens@assens.dk
430 Faaborg-Midtfyn fmk@fmk.dk
440 Kerteminde kommune@kerteminde.dk
450 Nyborg kommune@nyborg.dk
461 Odense odense@odense.dk
479 Svendborg svendborg@svendborg.dk
480 Nordfyns Kommune post@nordfynskommune.dk
482 Langeland post@langelandkommune.dk
492 Ærø post@aeroekommune.dk
510 Haderslev post@haderslev.dk
530 Billund kommunen@billund.dk
540 Sønderborg post@sonderborg.dk
550 Tønder toender@toender.dk
561 Esbjerg raadhuset@esbjergkommune.dk
563 Fanø raadhuset@fanoe.dk
573 Varde vardekommune@varde.dk
575 Vejen post@vejen.dk
580 Aabenraa post@aabenraa.dk
607 Fredericia kommunen@fredericia.dk
615 Horsens horsens.kommune@horsens.dk
621 Kolding kommunen@kolding.dk
630 Vejle post@vejle.dk
657 Herning kommunen@herning.dk
661 Holstebro kommunen@holstebro.dk
665 Lemvig lemvig@lemvig.dk
671 Struer struer@struer.dk
706 Syddjurs syddjurs@syddjurs.dk
707 Norddjurs norddjurs@norddjurs.dk
710 Favrskov favrskov@favrskov.dk
727 Odder odder.kommune@odder.dk
730 Randers randers.kommune@randers.dk
740 Silkeborg kommunen@silkeborg.dk
741 Samsø kommune@samsoe.dk
746 Skanderborg skanderborg.kommune@skanderborg.dk
751 Århus post@aarhus.dk
756 Ikast-Brande post@ikast-brande.dk
760 Ringkøbing-Skjern post@rksk.dk
766 Hedensted mail@hedensted.dk
773 Morsø kommunen@morsoe.dk
779 Skive sk@skivekommune.dk
787 Thisted thistedkommune@thisted.dk
791 Viborg viborg@viborg.dk
810 Brønderslev-Dronninglund raadhus@99454545.dk
813 Frederikshavn post@frederikshavn.dk
820 Vesthimmerland post@vesthimmerland.dk
825 Læsø kommunen@laesoe.dk
840 Rebild raadhus@rebild.dk
846 Mariagerfjord raadhus@mariagerfjord.dk
849 Jammerbugt raadhus@jammerbugt.dk
851 Ålborg aalborg@aalborg.dk
860 Hjørring hjoerring@hjoerring.dk

 

Fejl bedes venligst sendt til mig.

 

 

 

 

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *